Шевченківський

12-й квартал

Всі мікрорайони

Південно-західна частина міста, промисловий мікрорайон навкруги заводу пресів і Дніпропетровського шинного заводу. 12 квартал — наочний приклад розвитку індустріальної епохи Дніпра.

Монумент герою радянського союзу майору Кротову Б.А.

Історія

На початку XX сторіччя кордоном міста в південно-західному напрямку був район проспекту Пилипа Орлика. Далі лежали території Єврейського й Нового міського цвинтаря. Ситуація змінилася тільки в середині 40-х років. За планами містобудівників промислові підприємства виносили за межі міста, де заводи обростали робітничими поселеннями. У 1944 році почалося будівництво ПМЗ, навколо якого житлом забудували територію сучасних вулиць Робоча й Титова. Це був лише початок індустріалізації південної частини міста. У 1953 році тенденцію промислового будівництва на південному заході Дніпропетровська продовжив завод пресів, для працівників якого в районі 12 кварталу звели перші п’ятиповерхівки. У 1961 році запрацював Дніпропетровський шинний завод. Але до 70-х років район 12 кварталу однаково залишався околицею — туди погано ходив транспорт, були труднощі з водопостачанням і каналізацією.

Завод Дніпропрес
Вхід на завод Дніпропрес

Повноцінним мікрорайоном 12 квартал став у період дніпропетровського будівельного буму 70-х, коли замість нетрів з’явилися нові багатоповерхівки. До початку 80-х звели 5 шкіл, 6 дитячих садків, 2 палаци культури й 2 спортивних комплекси. У мікрорайону не було проєктної назви, тому узвичаївся номер дільниці будівництва — 12.

Сусіди

Населення кварталу збільшувалося зі зростанням підприємств — насамперед у нових будинках селилися працівники заводу пресів та Дніпропетровського шинного заводу. До 12 кварталу також належить мікрорайон Будівельник, де ділянки землі одержували ще до будівництва заводів.

Житловий масив 12 квартал в Дніпрі

Стиль життя

Стиль життя 12 кварталу відрізняється, як і забудова. У приватних будинках усі обживають свої невеличкі ділянки, де садять фруктові дерева або влаштовують домашні городи. У спальних кварталах темп життя інший — вранці черги на транспорт, а ввечері черги в супермаркеті. У вихідні шанувальники баскетболу приїздять подивитися ігри міської команди в БК «Шинник».

Шинник Дніпро

Головна транспортна магістраль 12 кварталу — проспект Богдана Хмельницького, ним місцеві збігають у центр походити по крамницях або прогулятися. Також розв’язкою проспекту користуються жителі сусіднього мікрорайону Корея.

Житловий масив 12 квартал
Житловий масив 12 квартал Дніпро

Архітектура

Забудову можна умовно поділити на 3 частини — за періодами розвитку будівництва. У центрі мікрорайону переважають будинки 50-х років із цегли заввишки до 5 поверхів.

12 квартал

Забудова 70-х — це панельні будинки заввишки в 9–14 поверхів із характерними простими геометричними формами фасадів і жовтим оздобленням торцевих частин.

12 квартал Дніпро

Північна частина мікрорайону — це «старий квартал», де розташовані ранні будівлі висотою у 2–3 поверхи з невеликими подвір’ями.

12 квартал в Дніпрі

За часів незалежності житловий фонд мікрорайону майже не оновлювався, тільки подекуди фасади були утеплені панелями з пінопласту. З 1986 року майдан перед Палацом культури не використовувався для проведення заходів, а перетворився на невеликий стихійний ринок. У 2008 році на місці ринку побудували торговий центр «Терра». З нових будинків був введений в експлуатацію тільки невеликий житловий комплекс із 4-х секцій «Скала».

Шинник  в Дніпрі
Торговий центр «Терра» в Дніпрі
ЖК Скала Дніпро
ЖК Скала в Дніпрі
Житловий комплекс Скала

Чого очікувати

Радянське планування житлових кварталів принесло в мікрорайон типову інфраструктуру — дитячі садки, школи, спортивні майданчики для молоді. Ціни на нерухомість у мікрорайоні нижчі, ніж в інших районах правого берега.

Школа 12 квартал
Школа 12 квартал в Дніпрі
Дитячий садок 12 квартал
Дитячий садок 12 квартал Дніпро
Район 12 квартал Дніпро
Район 12 квартал в Дніпрі

На колишніх заводських територіях зараз склади, майстерні та дрібні виробництва. Район заводу пресів — центр інфраструктури автолюбителів: тут розташовані склади запчастин, ремонтні майстерні й найбільший у місті авторинок.

Авторинок Дніпро
Авторинок на 12 кварталі Дніпро

На що не розраховувати

12 квартал — це промисловий мікрорайон. Тут немає куди сходити, немає парків і зелених зон. З об’єктів інфраструктури є тільки дрібні торгові точки на перших поверхах будинків уздовж проспекту Богдана Хмельницького й «Терра», де відкрито майже 30 крамниць і супермаркет Varus.

Базар 12 квартал
Супермаркет АТБ на 12 кварталі
Базар 12 квартал Дніпро
ТЦ 12 квартал Дніпро
Базар 12 квартал в  Дніпрі

Асфальтове покриття щовесни — з новими ямами, а дворам бракує освітлення та упорядкованості. Але місцеві пишуть колективні звернення до депутатів, аби розв’язати комунальні питання, що іноді дає свої результати — встановлюють дитячі майданчики, ремонтують ліхтарні стовпи й укладають новий асфальт.

Район 12 квартал
Оренда квартир на 12-му кварталі
≈ 6 000 грн
≈ 6 500 грн
≈ 8 000 грн
Всі 38 оголошень про оренду
Продаж квартир на 12-му кварталі
600 $/м²Всі 158 оголошень про продаж