Індустріальний

Косіора

Всі мікрорайони

Косіора — це ділянка в центрі Індустріального району й один зі знакових мікрорайонів лівобережжя. Представник типового містобудування радянської епохи, житловий масив робітничих кварталів і тупик кількох маршрутів.

Вхід на НТЗ Інтерпайп Дніпро
Вид на НТЗ Дніпро

Історія

Передумовою розвитку місцевості став промисловий бум наприкінці XIX сторіччя. Німецький підприємець Б. Гантке в 1909 році переніс власний цвяховий завод до району Косіора на лівому березі й освоїв трубне виробництво. З цього почалася історія великого металургійного підприємства — Нижньодніпровського трубопрокатного заводу.

Нижньодніпровський трубопрокатний завод

Місцевість Косіора до Другої світової війни мала ім’я «кучугури» через значну кількість піщаних дюн і горбів, тому освоєним район назвати було не можна. Наприкінці 40-х років ділянка між вулицями Богдана Хмельницького й Калиновою мала ім’я «Червоний металіст» та була забудована рядами одноповерхових бараків. Швидка забудова почалася тільки в 50-х роках, коли місту не вистачило території для мешканців, кількість яких зросла. Піщані кучугури перетворили на вулицю Бульварну, а в 1957 році запустили тролейбусну лінію проспектом Правди, що зробило район Косіора доступнішим. Із 60-х років почалося будівництво 9-поверхівок. Поступово вузол Калинова-Правди-Косіора став осередком лівого берега. У 1964 році вулицю Бульварну перейменовують на честь Станіслава Вікентійовича Косіора — голови компартії України у 1928–1938 роках. Назва вулиці підпала під закон про декомунізацію, й у 2015 її перейменували на проспект Петра Калнишевського — останнього кошового отамана Запорізької Січі.

Сусіди

Як і в інших промислових районах, квартири насамперед отримали працівники прикріплених підприємств. На Косіора житло одержували робітники Нижньодніпровського трубопрокатного заводу, який зараз має назву Інтерпайп НТЗ.

Район Косіора Дніпро

Стиль життя

Життя мікрорайону бурхливе тільки в центральній частині через торговельні точки й зосередження місцевої інфраструктури. Чим далі від Калинової та Слобожанського проспекту — тим затишніше і спокійніше. Палац культури «Металург» досі працює: там виступають народні ансамблі, музиканти, балетна трупа і приїжджі артисти. Через те, що на Косіора бракує розваг і немає парків, місцеві їздять гуляти в центр.

Район Косіора

Архітектура

З погляду архітектури район Косіора поступається навіть іншим спальним масивам Лівобережного. Ключовий період забудови припав на 50-і роки, тому переважають скупі 5-поверхові будинки — цегляні й панельні «хрущовки». Але в п’ятиповерхової забудови є і свої переваги — немає закритих дворів-колодязів, які тиснуть висотою й затуляють прибудинковий простір від сонячного світла. Згодом звели панельні будинки заввишки 9–14 поверхів. Упорядковували вулиці жителі району власноруч під час суботників: так з’явилися алея тополь, газони та квітники.

Житловий масив Косіора в Дніпрі
Косіора
Житловий масив Косіора

Розбавляють типову забудову дві споруди в центрі мікрорайону — палац культури «Металург» і Храм Святого Архістратига Михаїла. «Металург» побудували в стилі «вогнища культури» робітничих околиць: білосніжна будівля оздоблена мармуром і прикрашена мозаїкою. Храм Святого Архістратига Михаїла — зразок національної архітектури, чотирьох престольний собор із золотими куполами.

Храм Святого Архістратига Михаїла
ПК  Металург Дніпро
ПК  Металург в Дніпрі
Храм Святого Архістратига Михаїла Днепр
Храм Святого Архістратига Михаїла в Дніпрі

Як виняток, на вулицях мікрорайону можна зустріти приватні будинки і споруди заввишки до 3-х поверхів. З нових житлових комплексів на Косіора побудували тільки «Хмельницький».

ЖК «Хмельницький» на Косіора
ЖК «Хмельницький» на Косіора Дніпро

Чого очікувати

Завдяки радянському плануванню на Косіора вистачає дитячих садків і шкіл. Отримати консультацію лікаря можна в 6-ій міській лікарні, корпуси якої простяглися на цілий квартал. У центральній частині розвинена торгова інфраструктура — є супермаркети, крамниці, сервісні послуги. Також на Косіора побудували торговий центр «Млин», де працює понад 100 магазинів, фуд-корт, більярдний клуб і парк розваг.

Косіора Дніпро
ТРЦ Млин на Косіора
Супермаркет АТБ на Косіора
6-а міська лікарня Дніпро

На що не розраховувати

На Косіора зовсім немає пам’яток, парків і навіть скверів. Якщо ви бажаєте провести приємний вечір у барі чи ресторані — на Косіора це точно не вийде. Двори упорядковують лише мешканці, дитячі ігрові зони морально застаріли. Торгові точки в районі продовження вулиці Калинової — це кіоски. На заході Косіора межує з промисловими зонами — НТЗ та меншими підприємствами. Косіора — це тупик маршрутних таксі: доїхати можна в різні частини міста, але якщо кінцева зупинка десь на правому березі вдалечині від центру — дорога не буде швидкою.

Район Косіора в Дніпрі
Житловий масив  Косіора Дніпро
Косіора в Дніпрі
Оренда квартир на Косіора
≈ 6 000 грн
≈ 6 900 грн
≈ 6 000 грн
Всі 26 оголошень про оренду
Продаж квартир на Косіора
600 $/м²Всі 171 оголошення про продаж